Reprezentace
9. 5. 2024
Ženy - přátelské utkání: FRA - CZE, Mulhouse
Reprezentace
10. 5. 2024
Ženy - přátelské utkání: FRA - CZE, Mulhouse
Reprezentace
16. 5. 2024
Ženy - turnaj GEL Teplice : CZE - AUT
Reprezentace
18. 5. 2024
Ženy - turnaj GEL Teplice : CZE - ROU
Reprezentace
18. 5. 2024
Muži - turnaj GEL S.Makedonie : CZE - EST
Reprezentace
19. 5. 2024
Muži - turnaj GEL S.Makedonie : CZE - MKD
Reprezentace
24. 5. 2024
Muži - turnaj GEL Lucembursko : CZE - LUX
Reprezentace
25. 5. 2024
Ženy - turnaj GEL Maribor : CZE - ESP
Reprezentace
25. 5. 2024
Muži - turnaj GEL Lucembursko : CZE - UKR
Reprezentace
26. 5. 2024
Ženy - turnaj GEL Maribor : CZE - SLO
Reprezentace
30. 5. 2024
Muži - turnaj GEL Karlovy Vary : CZE - FIN
Reprezentace
31. 5. 2024
Ženy - turnaj GEL Tarnow : CZE - UKR
Reprezentace
1. 6. 2024
Ženy - turnaj GEL Tarnow : CZE - BEL
Reprezentace
1. 6. 2024
Muži - turnaj GEL Karlovy Vary : CZE - ROU
ČVS
1. 6. 2024
Celostátní festival - minivolejbal - Karlovy Vary
ČVS
8. 6. 2024
Celostátní festival - minivolejbal - Praha
Reprezentace
15. 6. 2024
Ženy - Final Four GEL 2024 - Ostrava
Reprezentace
16. 6. 2024
Ženy - Final Four GEL 2024 - Ostrava
ČVS
22. 6. 2024
Celostátní festival - minivolejbal - Ostrava
Reprezentace
2. 8. 2024
Muži - přátelské utkání: LAT - CZE, Riga
4.12.2015

Kemel Miroslav

Miroslav Kemel
Kemel Miroslav

*21.10.1934 - 25.6.2014

 Úspěchy:
Hráč:
  ME 1958

Uznání a ocenění:
osobnost Síně slávy českého volejbalu z galerie medailových týmů, Mistr sportu

Jméno a příjmení: Miroslav KEMEL

Datum narození: 21. října 1934 v Košicích

Datum úmrtí: 25. června 2014

Charakteristika:
187 cm vysoký nahrávající smečař (tzv. dvojka) ligových družstev Slavia Bratislava a Slavia VŠ Praha, čtyřnásobný mistr republiky. Akademický reprezentant ČSR s účastí na dvou Světových akademických letních hrách (univerziádách), akademický mistra světa z Torina 1959. V letech 1955-1960 reprezentant ČSR, držitel zlaté medaile z ME 1958 v Praze.

Nahlédnutí do soukromí:
Narozen na Slovensku v české rodině, otec vojákem z povolání, bratři Jiří a Tomáš, setra Alena. Absolvent reálného gymnázia Andreje Sládkoviče v Banské Bystrici a Fakulty inženýrského stavitelství ČVUT v Praze. Po škole zaměstnán na Ředitelství vodohospodářského rozvoje, od roku 1962 na Katedře hydrauliky a hydrologie Stavební fakulty ČVUT, kde pracoval bezmála 40 let, získal titul kandidáta věd a později docenta. V letech 1972-1997 byl externím spolupracovníkem Hydroprojektu Praha a jako expert - hydrolog absolvoval několik krátkodobých pracovních pobytů v zahraničí (Tanzanie, Libérie, Kuba, Vietnam, Filipíny). V roce 1985 obdržel od Čsl. výboru pro hydrologii čestné uznání za zásluhy o rozvoj tohoto vědního oboru. Ženatý, manželka Jana, syn Miroslav (rovněž absolvent Stavební fakulty ČVUT, dříve druholigový basketbalista Tesly Žižkov a dodnes aktivní a známý kreslíř – humorista). Bratr Jiří hrál volejbal za Slavoj Praha, druhý bratr Tomáš byl známý boxer střední váhy (Sparta Praha, Dukla Olomouc), pětinásobný mistr republiky a Mistr sportu.

Sportovní a volejbalové začátky:
V důsledku otcovy vojenské profese se rodina často stěhovala (Košice, Stará Boleslav, Rakovník, Litoměřice, Banská Bystrica). Ke sportovním aktivitám využíval to, co prostředí a okolnosti poskytovaly. Nejvíce získal v Rakovníku, kde se jako žák základní školy naučil lyžovat, jezdit na kole, bruslit a hrát fotbal (byl velkým fanouškem SK Rakovník, za který v té době kopal slavný internacionál Oldřich Nejedlý). Dalším významným působištěm se stala Banská Bystrica, kde byly pro sport mimořádně příznivé podmínky. Budova gymnázia, na kterém studoval, měla prostornou a dobře vybavenou tělocvičnu, na nádvoří krásnou atletickou dráhu a volejbalové kurty. Nejvíce času věnoval atletice (výška, koule, disk) a volejbalu. V roce 1951 získal s družstvem mladších dorostenců titul volejbalového přeborníka okresu, v roce 1952 startoval s družstvem starších dorostenců na finále SHM ve Vlašimi a 3. místo v silné konkurenci bylo příslibem a důvodem pokračovat v dráze volejbalisty. Na podzim 1952 začal studovat na Fakultě stavebního inženýrství SVŠT v Bratislavě a dostal se do družstva bratislavské Slavie, za které hrál až do přechodu na pražskou ČVUT v roce 1955. Angažmá do mistrovského celku Slavie VŠ Praha získal po přeboru DSO v rámci I. Celostátní spartakiády, kde byl členem výběru vysokoškolského DSO Slavia, složeného z nejlepších hráčů pražské a bratislavské Slavie.

Hráčské působení a úspěchy v nejvyšší domácí soutěži:

1952 - 1955 hráč Slavie Bratislava, 5. místo v prvním ročníku celostátní I. ligy, hrající trenéři Macák a Perútka, další spoluhráči Bukovinský, Cagaň, Gazdik, Hromada, Jentner, Jurkovič, Kečkeš, Laček, Šinský, Šuba, Veselko, Ivan Veselý.
1956 - 1960 hráč Slavie VŠ Praha, 4 x po sobě mistr republiky, trenér Břetislav Chvála, spoluhráči: Barchánek, bratři Miloslav a Zdeněk Humhalovi, Chour, Malý, Musil, Perušič, Petr, Pospíšil, Purnoch, Stolařík, Šmídl, Špelina, Vůjtěch.

Hráčské působení a úspěchy v reprezentaci:
Do reprezentace byl poprvé povolán v roce 1955 k přípravě a účasti na Festivalu mládeže ve Varšavě, s reprezentací se rozloučil v roce 1960 účastí na Poháru osvobození Bratislavy, na kterém naši reprezentanti pod hlavičkou Prahy obsadili 1. místo před Polskem (Varšava), Maďarskem (Budapešť), Bulharskem (Sofie), NDR (Berlín) a B-týmem ČSSR (Bratislava).

Vrcholné soutěže:
1958      1. místo a zlatá medaile na ME v Praze (trenér Josef Kozák)

Další významné turnaje:

1955 1. místo na Světovém festivalu mládeže a studentstva ve Varšavě
1957 2. místo na Světovém festivalu mládeže a studentstva v Moskvě
1957 5. místo na Světových akademických letních hrách v Paříži
1957 účast na propagačním zájezdu mužů ČSR do Itálie (Terst, Bologna, Modena, Milano, Vercella), který přispěl k pozdějšímu angažmá doc. Josefa Kozáka k italské reprezentaci mužů a k následnému vzestupu italského volejbalu.
1959 1. místo na Světových akademických letních hrách v Torinu (poprvé nazývaných Univerziádou)

FOTO:

Základní sestava výběru vysokoškolského DSO Slavia na turnaji (Přeboru DSO), pořádaném v rámci I. Celostátní spartakiády 1955 v Praze. Po tomto vystoupení získal Mirek Kemel angažmá do týmu Slavie VŠ Praha, se kterým v následujících letech získal 4 tituly mistra ČSR. Zleva kapitán Zdeněk Malý, Milan Purnoch, Zdeněk Humhal, Miloš Petr, Miroslav Kemel a Josef Musil.

Na Festivalu mládeže a studentstva 1955 ve Varšavě naši muži zvítězili a ženy skončily na 2. místě za domácími Polkami (týmy SSSR nestartovaly). Na snímku z cestování během akce jsou zleva Toman, Kemel, Špelinová, Nečasová, Golian, Dostálová, a Purnoch, nad nimi v autobusu zleva Moravcová, Petr, Mičánková a Malý.

Čtvrté místo našich akademiků na SALH (Světových akademických letních hrách) v Paříži 1957 bylo pro náš výběr zklamáním. Nutno dodat, že řada našich hráčů byla v průběhu turnaje postižena příznaky tzv. asijské chřipky a k utkáním nemohla nastoupit. Na snímku zleva kapitán Humhal, Lípa, Purnoch, Kemel, Hromada, Stolařík, Ivan Veselý, Rjachovský, Šinský a Chour. Na snímku chybí hráč Miloš Petr a trenér Ing. Břetislav Chvála.

V roce 1958 vybojovali muži ČSR na domácí půdě pražské Štvanice druhý titul mistrů Evropy. O tento úspěch se zasloužil kolektiv ve složení – stojící zleva Golian, Kemel, Tesař, Purnoch, Láznička a Humhal, dole zleva Synovec, Toman, Paldus, Malý a Musil. Na snímku chybí Paulus a trenér doc. Josef Kozák.

Na snímku z ligového ročníku 1959 a utkání mezi RH Praha (vlevo) a Slavií VŠ Praha (napravo) smečuje Kemel a jeho úspěšný útok sledují zleva Petr, Musil, Chour a Malý. Utkání se hrálo na kurtech Spartaku Potrubí na vinohradské Smetance, kde družstvo RH Praha hrálo své zápasy (areál na Květnici ještě nebyl vybudován). Na bloku s č. 1 pravděpodobně Karel Hlavsa.

Světové akademické letní hry v roce 1959 hostilo italské Torino a hry byly poprvé nazvány Universiádou. Náš výběr na nich odčinil předchozí neúspěch z Paříže, když na turnaji bez jediné porážky zvítězil. Akademickými mistry světa 1959 se stali – stojící zleva Stolařík, Veselko, Petr, Hromada, trenér ing.Chvála, Purnoch a Kemel, dole zleva Humhal, Pospíšil, Chour a Gregor.

Poslední reprezentační akcí Mirka Kemela byla účast na mezinárodním Poháru osvobození Bratislavy v roce 1960, na kterém dále startovala (pod hlavičkou hlavních měst) reprezentační družstva Bulharska, Maďarska, Polska, NDR a náš B-tým (Bratislava). Na snímku „Praha“, která na turnaji zvítězila ve složení – nahoře zleva trenér doc. Kozák, Golian, Musil, Kříž, Šašinka, Kop, Šmídl a asistent trenéra ing. Chvála, dole zleva Malý, Humhal, Kemel, Toman a Paulus.

Poslední snímek je ze setkání jubilantů ČVS ve Valdštejnském paláci v Praze, které se uskutečnilo 17. dubna 2009. Oslavenec zde přijal gratulaci od zástupců svazu a dalších jubilantů, mezi kterými byli i jeho spoluhráči z reprezentace Kříž, Kučera a Toman.

 

Zdeněk Vrbenský

Krátké zprávyArchiv
Nové angažmá pro sezónu 2024/2025

Novým dirigentem týmu Karlovarska bude Maximilliano Chirivino. Argentinský nahrávač působil několik let ve Francii, poslední dvě sezóny v týmu...

 
Nové angažmá pro sezónu 2024/2025

Liberecká Dukla hlásí první posilu, z Králova Pole míří pod Ještěd členka širší reprezentace, smečařka Denisa Pavlíková.

 
Nové angažmá pro sezónu 2024/2025

Mistrovský Jihostroj vstoupí do nové sezóny pod taktovkou bývalého reprezentačního trenéra Zdeňka Šmejkala, který poslední sezóny působil v rakouském...

 
CEV Champions League 2024 – superfinále

ženy: A. Carraro Imoco Conegliano (ITA) – Allianz Vero Volley Milano (ITA) 3:2 (25:14, 23:25, 25:19, 19:25, 15:9)   muži: Trentino Itas (ITA) –...

 
Nové angažmá pro sezónu 2024/2025

Trenérské žezlo od odcházejícího Arnauda Josseranda přebírá dosavadní asistent kladenského týmu, Slovák Tomáš Samsely.

 
Nové angažmá pro sezónu 2024/2025

Příbramská mise blokaře Martina Šábrta končí, po třech letech v dresu Kocourů bude opět hájit barvy Dukly Liberec.

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018